• Ważne Święta...

     • Zbliżają się dwa ważne dla naszego kraju wydarzenia: Dzień Flagi obchodzony 2 maja oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z epidemią koronawirusa nie możemy spotkać się na uroczystości w szkole. Niezależnie jednak od tej sytuacji należy z dumą pielęgnować uczucia patriotyczne.  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a  ustanowił go Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą Prezydent RP podpisał 16 marca 2004 roku. Ustawa określa, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały oraz czerwony. Drodzy Uczniowie! Wywieśmy w tym dniu polskie flagi, które ozdobią nasze domy, place i ulice, pozwolą nam poczuć tego dnia dumę z dokonań naszych przodków. Niech rozbudzą w naszych sercach miłość do Polski i poczucie tożsamości narodowej.

      Dnia 3 maja 2021r. obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Narodowe Święto Konstytucji. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie i druga po amerykańskiej. Święto narodowe uchwalono 1919 roku. Po wojnie władze komunistyczne zabroniły jego obchodów. Przywrócono je jednak w 1990 roku. Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed lat oraz dla pielęgnowania patriotyzmu, uczniowie klasy IV oraz VI wykonali piękne plakaty nawiązujące do tych Świąt. Dziękujemy bardzo za przepiękne prace. Jesteśmy z Was dumni...

     • Światowy Dzień Ziemi 2021

     • Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.  Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety, dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan! Tegorocznym motywem przewodnim Światowego Dnia Ziemi  jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.  Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie jest w naszej szkole. W ramach obchodów tego święta proponujemy w tym roku:

      1. Sprzątnąć śmieci na wybranym przez siebie zaśmieconym terenie leśnym (za zgodą i wiedzą rodziców, pamiętać o zasadach bezpieczeństwa).  Śmieci spakować do worka i umieścić w koszu przydomowym.

      2. Zebrać z całego domu odpady, posortować je (makulaturę, szkło, plastik) i umieścić w specjalnych workach na śmieci.

      3. Wraz z członkami rodziny ustalić zasady oszczędzania energii i wody w domu (można zapisać je na kartce i umieścić w widocznym miejscu).

      4. Posadzić jakieś drzewko w pobliskim lesie (np. siewkę, samosiejkę rosnącą na podwórku) i opiekować się nim.

      5. Obejrzeć odcinek filmu z serii PLANETA ZIEMIA.

      Przyślijcie zdjęcie lub filmik ze swoich działań (na e – mail szkoły: sp_jazgarka@wp.pl). Najciekawsze propozycje oraz działania dla Ziemi zostaną nagrodzone.

      Zapraszamy również do obejrzenia obrazu filmowego prezentującego prace plastyczne zgłoszone do Konkursu Plastycznego o Unii Europejskiej pod nazwą: „UNIA BEZ TAJEMNIC” na temat: „O KLIMACIE DLA NASZEJ PRZYSZŁOŚCI – EUROPEJSKI ZIELONY ŁAD I STRATEGIA NA RZECZ BIORÓŻNORODNOŚCI 2030” - https://youtu.be/Rlka7107yoE

     • Pamiętamy...

     • W poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r., przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno - edukacyjną Żonkile. Do akcji Żonkile mogą dołączyć wszyscy, z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil, oglądając wideo-spacer, słuchając debaty czy koncertu. Także w przestrzeni miejskiej akcja będzie widoczna, a uczniowie skorzystają ze specjalnie przygotowanych rocznicowych materiałów edukacyjnych.Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o powstaniu? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. Dnia 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

      Zapraszamy Was do zapoznania się pełnym programem obchodów dostępnym na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.